Čas

Přesný čas

Cesta Velké Losiny - Kouty nad Desnou - Horní nádrž PVE - Vernířovice - Velké Losiny

Cesta Velké Losiny (do Kout jsem jel vlakem) - Kouty nad Desnou - Dolní nádrž PVE - Horní nádrž PVE - Vernířovice - Maršíkov - Velké Losiny

Časově pak vychází cesta na cca 6h 30min (včetně 15min cesty vlakem), cestou jsem měl jednu půl hodinovou zastávku ve Vernířovicích na chatě Brněnka, jinak bylo cca 10 menších zastávek na malý odpočinek a fotografii.

Délka 54,4km včetně vlaku; 46km bez cesty vlakem z Velkých Losin do Kout nad Desnou

Výstup 1241 m

Sestup 1202 m

Cesta ve Velkých Losinách začíná nástupem do vlaku směr Kouty nad Desnou, odtud vlak vyjíždí alespoň dle současného jízdního řádu ve 12:04h, v Koutech pak je ve 12:21h. Z Kout nad Desnou od vlakového nádraží začíná už cesta ve šlapce, malé stoupání k odbočce k Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně (dále už PVE, http://www.dlouhe-strane.cz ). Výšlap k dolní nádrži PVE je spíš táhlé stoupání, pak kousek rovinky okolo dolní nádrže, cca 1 km za dolní nádrží odbočujeme po asfaltové silničce do prava a začínáme "poctivě" stoupat k horní nádrži PVE. Chvilku času sice ve stoupání necháme, ale výhledy z horní nádrže (vlastně i ze samotného stoupání) stojí za to, a pokud bude přát počasí, fotografové vytáhnou i své přístroje. Konec konců pár fotografií je i z této cesty.

Když už po náročném výstupu vyjedete na horní nádrž PVE, čeká vás výhled na hřebeny skoro celého Hrubého Jeseníku, pěkný výhled na Praděd, i samotná stavba (tedy spíš část stavby) je samo o sobě velká zajímavost a unikát, alespoň v regionu ČR.

Po náročném stoupání se oplatí menší odpočinek, poněvadž cesta z horní nádrže směrem k Vernířovicím je celkem náročný a dlouhý sjezd. Z počátku sjezdu nás čeká ještě malé stoupání ke třem větrným elektrárnám, pak dlouhý sjezd okolo horní stanice lanovky z Kout nad Desnou, dále po silničce až ke křižovatce ( GPS 50°4'16.038"N, 17°6'41.718"E ) , kde do prava z kopce bychom sjeli do Loučné nad Desnou, ale my ještě kousek nastoupáme (cca 2 km menšího stoupání) směrem k Vernířovicím, k Vlčímu sedlu. Zde jedem přes oboru Loučná. Tu poznáme, že musíme u Vlčího sedla projít brankou, obdobnou branku pak procházíme nad chatou Brněnka ( http://www.brnenka.net ). Po stoupání k Vlčímu sedlu nás čeká ještě cca 4km sjezd k chatě Brněnka, zde je možnost menšího občerstvení, dobré pívko Starobrno, čaj s rumem v případku, že je zima...

Z chaty Brněnka je ještě celke pohodlný sjezd a cesta z kopečka směrem k Sobotínu. Avšak před Sobotínem uhýbáme do prava na Maršíkov a Velké Losiny. Zde ještě malé a krátké stoupání nad Maršíkov (nad Maršíkovem také pěkný výhled k Velkým Losinám a na kopce k Pekařovu, Žárové; cesta http://jaroslavklima.eu/VelkeLosiny-Hanusovice-VelkeLosiny ).

Cestou přes Maršíkov míjíme dřevěný kostelík Sv. Michaela Archanděla, dále i palírnu. Dále pak přejedeme železniční přejezd ( vlak Šumperk - (Sobotín) - Velké Losiny - Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou, tato trať nese jméno Železnice Desná; http://www.udoli-desne.cz/zeleznice-desna ; http://www.arriva-morava.cz/dopravni-sluzby/zeleznice-desna ). Za tímto přejezdem je po levé straně hřbitov a vlevo za hřbitovem vjíždíme už do Velkých Losin. Pokud nechceme jet v silničním provozu po hlavní cestě, můžeme cca 100m za hřbitovem sjet z hlavní silnice směrem k losinskému kostelu a jet malou silničkou až k lázním Velké Losiny. Mimo jiné projíždíme i okolo pesionu Terasa, kde na závěr trasy můžeme dát pívko a jídlo ( http://www.penzionterasa.cz ).

Odkaz na fotografii v galerii, kde najdete GPS fotografií i focených míst http://foto.jaroslavklima.eu/index.php/JESENICKE-OKRUHY-VELKE-LOSINY/DSC... .

Odkaz na pár fotografií ze zimní návštěvy PVE Dlouhé Stráně; http://foto.jaroslavklima.eu/index.php/20100311-Elek-Dlouhe-Strane/IMG_9668

Odkaz na trasu na cykloserver.cz http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=148919&akey=0fbcd0d2885f48a1a32c... .

PřílohaVelikost
2014-03-14 11.40.23 Day.gpx157.02 KB
DSCF0147.JPG178.58 KB
DSCF0151.JPG150.77 KB
DSCF0152.JPG123.92 KB
DSCF0153.JPG95.78 KB