Čas

Přesný čas

Cesta Velké Losiny - Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou - Červenohorské sedlo

Cesta Velké Losiny - Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou - Červenohorské sedlo a zpět

Časově cesta vychází na cca 4h, včetně jedné větší přestávky v Loučné nad Desnou v oblíbeném penzionu a restauraci Oáza, kde se po sjezdu z hor můžete výborně najíst a napít ( http://www.penzionoaza.cz ; GPS 50°4'27.686"N, 17°5'12.755"E ) .

Délka trasy 36 km

Výstup 661 m

Sestup 669 m

Výšlap na Červenohorské sedlo bohužel provázelo drobné pršení a nevalná teplota vzduchu (ve Velkých Losinách bylo 05.04.2014 cca 10°C, na Červenohorském sedle pak klesla teplota k cca 5°C ). Takže žádné teplo a s "vodou" padající z oblohy to nebylo taky nic moc. I tak jsem vytáhl ve Velkých Losinách kolo z úschovny a vyrazil směr Červenohorské sedlo.

Až do Kout nad Desnou, k parkovišti pod dolní stanicí lanovky, je cesta po silnici. V Loučné nad Desnou je na výběr cesta po hlavní silnici nebo místní silničkou podél trati. V polovine obce Loučná nad Desnou stejně musíme vjet na hlavní silnici I/44 až do Kout nad Desnou k parkovišti a ski centru pod dolní stanicí lanovky v Koutech nad Desnou. Cestou po hlavní silnic v Loučné nad Desnou míjíme zámek. Stálo by určitě za to, tento zámek prohlédnout. Já bohužel otevírací dobu nestihnul, a tak jsem jen projel okolo. Dále mineme restauraci Biograf, pension Gól.

V Koutech nad Desnou pak projíždíme okolo vlakového nádraží. Ve chvíli, kdy máme za sebou ski a bike centrum v Koutech nad Desnou, odbočujeme z hlavní silnici do leva po žluté turistické značce. Chvilku jedeme i po cykloturistické značce, ta však během cca 300m odbočuje do leva a stoupá Pod Suchou horu. Dozajista by to byla zajímavá cesta po úbočí Suché hory by se nechalo dojet až na Červenohorské sedlo. Avšak počasí rozhodlo, že jsem zůstal na žluté turistické značce a po ní pokračoval dál.

Cesta do Kout nad Desnou ke žluté stále mírně stoupá už od Velkých Losin. Kousek cesty po žluté pak vede mezi chatami, až vyjedem na konci Kout u lesa. Z cesty mezi chatami a domky je zajímavý výhled na sjezdovku a lanovku z Kout nad Desnou pod Mravenečník (Dlouhé Stráně). Přes les cesta začne přec jen stoupat víc, avšak cesta je sjízdná, kamenitá. Pokud se budeme držet jen žluté turistické značky, tak po náročnějším stoupání vyjedeme po 3,5 km na Červenohorském sedle 1013 m n.m. ( http://www.cervenohorskesedlo.eu ). Po pravé straně se objeví autobusová zastávka. Zde můžeme i chvilku odpočinout, pokud chceme ušetřit pár peněz. Jinak na Červenohorském sedle najdeme i pár restaurací či občerstvení. I když po relativně krátké cestě jsem osobně žádnou restauraci nehledal.

Pokud by přálo počasí, je z Červenohorského sedla pěkná cyklo i pěší trasa směr Švýcárna - Praděd, další možná cesta je pod Velkým klínem k Filipovicím, jako zajímavou cestu bych i doporučil cestu k Červené hoře.

Poněvadž mně počasí moc nepřálo, volil jsem zpáteční cestu do Kout nad Desnou, Loučné nad Desnou a Velkých Losin, právě z důvodu nepřízně počasí padla volby na hlavní silnici. Poněvadž byla sobota kolem poledního, nebyl velký provoz a sjezd do Kout nad Desnou po silnici stojí taky za zmínku. Silnice zde tvoří pěkné serpentýny a pokud je trochu času, nabídnou se i zajímavé výhledy k Mravenečníku, na sjezdovku... Při lepším počasí údolí Kout nad Desnou a Loučné nad Desnou je taky pěkné.

Cesta přes Kouty nad Desnou a Loučnou nad Desnou je pak v mírném klesání a pohodovém šlapaní k Velkým Losinám. Jak jsem se již zmínil, byl čas oběda a tak jsem zavítal do restaurace pensionu Oáza v Loučné nad Desnou ( http://www.penzionoaza.cz ). Z restaurace je dobře vidět na kolo, je zde i menší terasa pro případ slunčného počasí. Příjemná obsluha, výborná kuchyně a dobré pívko... Po vlastní zkušenosti doporučuji "Loštický řízek" plněný Olomouckými tvarůžkami z Loštic :-) .

Pak už jen silnička do Velkých Losin, cesta mírně klesá. A tak i cyklista s plným bříškem pohodlně dojede.

Odkaz na fotogalerii, kde najdete podrobnější popis GPS data do navigace http://foto.jaroslavklima.eu/index.php/JESENICKE-OKRUHY-VELKE-LOSINY/DSC... .

Odkaz na trasu na cykloserver http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=149052#pos=50.07943P17.09641P13

V přílohách najdete taky pár fotografií a najetou trasu GPS. Fotografie pensionu Oáza z webu http://www.penzionoaza.cz ; GPS 50°4'27.686"N, 17°5'12.755"E .

PřílohaVelikost
2014-04-05 09.35.57 Day.gpx92.11 KB
DSCF0375.JPG126.45 KB
DSCF0376.JPG99.84 KB
DSCF0379.JPG122.11 KB
web penzionoaza 01.jpg130.56 KB
web penzionoaza 02.jpg143.32 KB
web penzionoaza 03.jpg187.45 KB